A világot átölelő ünnepek egyike – a karácsony mellett – a húsvét.
A keresztény vallások legnagyobb ünnepe volt egészen a 20. századig. A 40 napos böjt után ekkortól engedélyezett a hús vétele=fogyasztása. Ezt fejezi ki beszédes anyanyelvünk a húsvét szóval.
Fiatal emberként, amikor elkezdődik az önálló élet, szépen lassan kialakulnak a saját hagyományok. Különösen felerősödik ez a folyamat, amikor már gyerek/ek is várják az ünnepeket, a karácsonyt meg a húsvétot. Így megszületnek az új családi hagyományok, amelyek csak a miénk, a mi családunké. Egyfajta összetartó erő, kohézió a generációk között.
Egymásnak, különösen a lemenőinknek, örömet szerezni az egyik legősibb érzés és semmivel sem helyettesíthető.
Nosztalgiáznék, de nem megy. Szeretném feltölteni a szívemet és a lelkemet a várakozás gyönyörűségével.
És erről eszembe jut a róka, aki azt mondja a Kishercegnek: „…hány órára öltöztessem díszbe a szívemet…”? Bennem így, kérdőjellel.
És erről eszembe jut, hogy amióta „üres a fészek, nincs lakója már”, kézzel festett és dekorált tojások helyett, csak hagymahéjjal színeztünk. Legalább 1 hónappal az ünnep előtt elkezdtük gyűjteni a „festéknek” valót, egy jól zárható és légteleníthető dobozban.
Az anyuk meg a nagyik továbbra is, és mindenen felülálló módon, örömet akarnak szerezni a családfájuk fiatal hajtásainak, és ők mindig meg is találják a módját. Ezt tudják a gyerekek, érzik az unokák és húsvét hétfőn elzarándokolnak megillatosítani őket és boldogan magukkal vinni a süti-csomagocskát.
A legrosszabb az, hogy anyu-apu, mama-papa nem láthatják az elégedett mosolyt sem, amelyet az ismerős, a hazai íz kiültet a gyerekek, az unokák arcára.
Pedig itt vagyunk egymásnak közel, ugyanakkor mérhetetlenül távol. Ez utóbbit ma úgy hívják, társadalmi távolság tartás. A mértékegysége nem a melegséget árasztó karnyújtásnyi, hanem a durva, goromba, elutasító 3 lépés távolság. Ez marad mindaddig, amíg ez a szabadszemmel láthatatlan szörnyeteg köztünk garázdálkodhat.
Vajon a húsvét ünnepének a mondanivalója eljut e embertársaink szívébe?
Ez nagyon jó kérdés. Többnyire azokat nem érinti meg, nem jut el hozzájuk az üzenet, akik a legnagyobb szükségük lenne rá.
Bízzunk benni Anikám!